head
RipperWorks / Vydané modely / Commeto + Es/Vte
Vydáno pod číslem: RW-07
Číslo projektu: P.21+P.22
Údaje o vydaném modelu:
délka: 420 mm
tiskový rozsah: 7xB4
šířka: 95 mm
počet dílů (cca): 770
výška: 105 mm
maloobchodní cena: 215 Kč

RipperWorks vydává pod číslem RW-07 dvojmodel – model přívěsového podvalníku pro dopravu železničních vozidel Cometto ELL-EU a model dvounápravového otevřeného železničního vagónu ČSD řady Es/Vte.

Přívěsový podvalník byl vyroben italskou firmou Cometto v roce 1982 a používanl se i u nás ke kombinované přepravě – železniční vagón se naložil na nádraží a celý odvezl na místo vykládky. Cometto ELL-EU bylo určeno k dopravě železničních vagónů do rozvoru 10m (existoval ovšem i delší typ pro vagóny až 14m).

Vagón řady Es/Vte vyráběla Vagónka Česká Lípa na začátku osmdesátých let. Tyto vagóny byly používány u ČSD (u nástupnických ČD se používají dodnes) k přepravě uhlí a jiných sypkých nákladů.

Jako tažná vozidla sloužily většinou tahače Tatra T813TP a T815TP. RipperWorks vydal jak klasickou šestikolovou verzi T813 TP6x6 (pod označením RW-04, v oranžovém zbarvení), tak nově i méně obvyklou lehčí čtyřkolovou verzi T813 TP4x4 (pod označením RW-06, modrobílá).

Podvalník je poměrně složitý, celou řadu dílů je nutné přesně podlepovat a vzhledem k délce hlavních nosníků 320mm i nastavovat ze dvou kusů. Avšak při pečlivé práci budete odměněni funkčním mechanismem zatáčení náprav, kdy se všech osm vozíků natáči proti sobě.

Vagón je naopak poměrně jednoduchý, opět však musíte podlepovat a navíc dbát na geometrii velkých ploch.

Model je tištěn offsetem na papíře o gramáži 160g/m2. Celkový rozsah vystřihovánky je 7 stran formátu B4. Počet papírových dílů modelu je cca 770. Návod obsahuje 7 trojrozměrných návodových kreseb a 6 "pérovek" - detailů.